Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego ( ang. Central Auditory Proccesing Disorders – CAPD), to zaburzenia pracy zmysłu słuchu, które wynikają z nieprawidłowości na poziomie ośrodkowego układu nerwowego przy jednocześnie prawidłowej budowie ucha i poprawnej pracy jego części obwodowej. Ucho ma za zadanie przekazać możliwie pełną informację o otaczającym świecie dźwięków, a zadaniem mózgu jest odpowiednie jej przetworzenie i zinterpretowanie. Możemy więc powiedzieć, że słyszymy mózgiem, a ucho jest ważną, ale tylko częścią układu słuchowego (jest odbiornikiem dźwięków). Można powiedzieć, że słyszymy dźwięki, ale nie rozumiemy ich, gdyż mózg je nieprawidłowo interpretuje.
Co ważne, z centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego, czyli nieumiejętność prawidłowej interpretacji wychwytywanych przez ucho dźwięków nie wyrasta się z wiekiem. Jednocześnie niedosłuch centralny nie jest stanem nieodwracalnym. Dzięki właściwej diagnozie, znajomości mocnych i słabych stron pacjenta, a także odpowiednio dobranym ćwiczeniom, uzyskanie poprawy jest możliwe. Trzeba zaznaczyć, że problem niedosłuchu centralnego jest ciągle badany, a przyszłość może przynieść wiele rozstrzygnięć i rozwiązań na tym polu. Wiadomo, że nie jest to zaburzenie rzadkie. Badania z 2008 roku, wydane w opracowaniu pod nazwą Badania przesiewowe głosu i słuchu u dzieci w wieku 7 lat z terenów wiejskich i małych miast województw Polski wschodniej wykazało, że odsetek dzieci z CAPD waha się od 2 od 3%, w grupie dzieci i młodzieży w wieku 7-14 lat wynosi już 5-7%, a w grupie dorosłych dochodzi nawet do 20% (http://www.sponin.org.pl/index.php?badania_wschod)
Trudności dotyczą zachowań słuchowych występujących pomimo prawidłowej budowy i pracy narządu słuchu:
Objawy, które powinny nasunąć podejrzenie CAPD to m.in.:
Rozpoznanie CAPD może postawić Provider Neuroflow ATS® (specjalista tej metody). Diagnoza zawsze poprzedza każdy etap terapii. Do wykonania diagnozy CAPD konieczne jest aktualne badanie słuchu (audiometria tonalna) wykluczające niedosłuch.
Gabinet Dzieciaki na Miłej jest miejscem, które umożliwia dzieciom od 4 roku życia podjęcie aktywnego treningu słuchowego metodą Neuroflow ATS® z wykorzystaniem Platformy APD-Medical. Aktywny trening słuchowy dzieci wspiera też terapię logopedyczną w korekcji istniejących wad wymowy oraz wspiera ogólny rozwój mowy dziecka.
Dlaczego trening nazywamy aktywnym? Gdyż w tej stymulacji słuchowej dziecko czynnie i świadomie uczestniczy w treningu.
Jak przebiega terapia Neuroflow ATS®?
Idea terapii Neuroflow® przejawia się w motywujących, regularnych ćwiczeniach z coraz wyższym stopniem trudności. Trening składa się z modułów, które odpowiadają potrzebom każdego z typów CAPD. Ćwiczenia wymagają od dziecka skupienia uwagi, myślenia i zapamiętywania, tak aby jak najlepiej odpowiadało na stawiane przed nim zadania. W rezultacie terapia Neuroflow® usprawnia procesy komunikowania i uczenia się dziecka.
Program ćwiczeń dostosowywany jest do możliwości oraz poziomu rozwoju pacjenta. Tempo oraz stopień trudności zmieniają się w sposób adaptacyjny. Dzięki czemu ćwiczenia nie będą ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne.
Trening Neuroflow prowadzony jest on-line i jest dostępny na platformie internetowej. Trening słuchowy Neuroflow podzielony jest na 3 etapy. Każdy etap treningu słuchowego poprzedzony jest diagnozą. Nie każde dziecko musi przejść wszystkie trzy etapy.
Sesje treningowe odbywają się 3 razy w tygodniu, każda z nich trwa ok. 20-25 min.
Cała trzyetapowa terapia trwa około 6-8 miesięcy.
Pierwsze efekty widoczne są już po 4 tygodniach. Po tym czasie dziecko wykazuje między innymi lepszą pamięć i uwagę słuchową, lepszą wyrazistość mowy czy lepsze rozumienie zdań złożonych i dłuższych poleceń.
Program ćwiczeń pozwala na dostosowanie tempa oraz stopnia trudności do potrzeb dziecka i możliwości rodziców. Trening prowadzony może być w domu pacjenta, pod kontrolą rodzica lub w gabinecie terapeuty. Stopień trudności zmienia się w sposób adaptacyjny dostosowany do możliwości dziecka, tak by zadania nie były zbyt łatwe ani zbyt trudne, dając dziecku możliwość obserwowania swoich postępów oraz motywując go do dalszej pracy.
Efektami treningu Neuroflow ATS® są:
W zakresie sfery psychiczno – emocjonalnej po zakończeniu treningu Neuroflow obserwyjemy: